Nieruchomości w czasie Inflacji. Czy warto inwestować w nieruchomości?

W dzisiejszych czasach przy galopującej inflacji (13,9%) i negatywnych, rzeczywistych stopach procentowych gdzie na topowej (na czerwiec 2022) lokacie bankowej można uzyskać 6% odsetek, ludzie zastanawiają się jak ochronić swoje oszczędności i ich siłę nabywczą. Niektórzy kupują kruszce takie jak złoto czy srebro, inni inwestują w obligacje indeksowane o inflacje, a Ci, co lubią nutkę ryzyka akcje GPW. My inwestujemy w nieruchomości pod wynajem.

Dzięki naszemu doświadczeniu dywersyfikujemy ryzyko, korzystając ze sprawdzonej taktyki, która pozwala wypracować pewny zysk w zależności od lokalizacji i standardu miedzy 4-7% plus nominalny wzrost wartości nieruchomości. Według Ekspertów porównywarki ubezpieczeń nieruchomości rankomat.pl, którzy zestawili mediany cen mieszkań z rynku wtórnego wynika z nich, że w 17 analizowanych miastach 1m² podrożał w ciągu roku średnio o 1243 zł. Dane pochodzą z raportów Expandera i rentier.io z marca 2022 oraz marca 2021.

Trzeba też mieć na uwadze, że między innymi na skutek wstrzymania łańcuchów dostaw i lock-downów wywołanych paniką COVID-ową ceny materiałów budowlanych poszybowały w górę. Sytuację pogorszyły również sankcje nałożone na Rosję i brak możliwości importu stali oraz żelaza.

Wszystkie te czynniki wskazują, że nieruchomości z miesiąca na miesiąc mogą być coraz droższe. W porównaniu z lokatą bankową kupno mieszkania dla inwestora będzie doskonałą szansą na przechowanie siły nabywczej pieniądza i ochronę swoich oszczędności a długoterminowo dobrym zyskiem.

Uwzględniając inne spojrzenie na całą sytuacje, przez drożejące produkty, oraz ciągłą walkę RPP z inflacją poprzez podnoszenie stóp procentowych i sprzeczne z tym działania rządu (Pomoc dla kredytobiorców i pompowanie pustego pieniądza w gospodarkę). Wzrosty stóp spowodują zatrzymanie popytu na rynku nieruchomości z powodu ciągle drożejącego kredytu i wciąż malejącej  zdolności kredytowej u przeciętnego „Kowalskiego”. Wartość miesięcznej sprzedaży kredytów mieszkaniowych tąpnęła z rekordowych poziomów z października 2021 r.

Ekonomiści prognozują również recesje pod koniec 2022 roku. Mając na uwadze te czynniki, nie można wykluczyć możliwości spadku nominalnej ceny nieruchomości. Nie zmienia to jednak faktu, że długoterminowa inwestycja w nieruchomości na wynajem jest stabilną ochroną oszczędności przed ciągle rosnącą inflacją.

Z naszą pomocą i dzięki świadczoną przez z nas usługą zarządzania najmem, można niemalże w 100% zminimalizować ryzyko, oszczędzić czas, nerwy i pieniądze. Zapraszam do zapoznania się z ofertą Rents4You.

MP.

Najnowsze na blogu: